Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych

Słodko Słodka
2 komentarze

Ten kto ma dzieci wie, że usuwanie plam z ubranek dziecięcych to nie lada wyzwanie. Co prawda mój syn uczęszcza już do drugiej klasy szkoły podstawowej, ale uwierzcie mi, że temat plam jest mi bardzo dobrze znany. Myślę, że ciężko jest znaleźć mamę, która chociaż raz nie miałaby problemu z dopraniem dziecięcych ubranek. Im rodzina większa, tym tych zaplamionych ubranek jest więcej. Jestem mamą jednego smyka, ale to nie ma najmniejszego znaczenia. Mój synek ogólnie rzecz biorąc jest pedantem, ale czasem potrafi tak zapaskudzić bluzkę, koszulę, czy spodnie, że ręce opadają. A więc jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych? O tym już niżej we wpisie.

Podstawowe zasady odplamiania ubranek dziecięcych

Począwszy od wieku niemowlęcego, do szkolnego dzieciaki w robieniu plam mają ogromny talent!!! Usuwanie plam z jedzenia to naprawdę dla wielu matek nie lada wyzwanie. Idąc przez pierwsze posiłki, przecier z marchewki, dalej owoce i soki owocowe, trawę, tłuszcz, a nawet krew i wiele, wiele innych trudnych plam do usunięcia.

Najważniejsze to musisz pamiętać, żeby jak najszybciej zaprać plamę, póki całkowicie się nie wchłonie w ubranko. Wiadomo nie zawsze masz taką możliwość, ale najlepiej od razu na gorąco zaprać, wtedy możesz mieć pewność, że plama zostanie pokonana w 100 %.

Poplamione ubranka mocz zawsze w zimnej wodzie, nigdy w ciepłej. W ciepłej wodzie plamy się utrwalają.

Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci usunąć plamy, nie używaj żelazka, bo tylko pogorszysz sytuację. Przy prasowaniu plama wchłonie się w strukturę materiału.

Proste, szybkie i skuteczne domowe sposoby na plamy

Nie zawsze odplamiacze i środki piorące są skuteczne w walce z plamami. Przynajmniej u mnie zawsze na pierwszy ogień idą domowe sposoby, natomiast jeśli nie dają rady wtedy wspomagam się odpowiednimi środkami piorącymi, odplamiaczami. Wystarczy zajrzeć w głąb szafek kuchennych, czy łazienkowych, żeby znaleźć skuteczne i proste składniki pomocne w walce z plamami.

  • Plamy z marchewki

Jeśli odchowałaś niemowlaka to zapewne pamiętasz te okropne i strasznie uciążliwe plamy z przecieru marchewkowego. Jak się ich pozbyć? Wystarczy na świeżo zamoczyć śpioszki w zimnej wodzie i natrzeć szarym mydłem. Zostaw na 2 – 3 godz. i wypierz w pralce. Prawda, że proste? Podobno też bardzo skuteczne jest posmarowanie plamy z marchewki masłem i wypranie w płynie do naczyń, ale tej metody nie stosowałam, więc ciężko mi powiedzieć, czy faktycznie skuteczna. Stare plamy z marchewki możesz polać wodą utlenioną i spróbować zaprać w zimnej wodzie szarym mydłem.

Jako nieidealna Pani Domu przyznaje się bez bicia, że nie zawsze spierałam te paskudne pomarańczowe plamy na gorąco, czasem jakieś śpioszki zostawały już jako te gorsze tylko do karmienia, jak to przy niemowlaku. Pamiętaj, że naturalne środki odplamiające nie powodują uczuleń i podrażnień na delikatnej skórze niemowląt.

  • Plamy z owoców i soków owocowych

Większość tego typu plam najczęściej znika od razu po praniu, ale czasem ubranka zaplamione owocem, czy sokiem owocowym trzeba zamoczyć w zimnej wodzie. Takie gorsze plamy i już zaschnięte zawsze zwilżam płynem do mycia naczyń, zostawiam na pół godz. następnie wrzucam do pralki i piorę tradycyjnie tak jak pozostałe ciuchy. Skuteczny jest również w tego rodzaju plamach sok z cytryny. Wystarczy potrzeć sokiem z cytryny zaplamioną powierzchnię ubranka i pozostawić na chwilę, następnie opłukać i wyprać w pralce.

  • Plamy z trawy

Do tej pory plamy z trawy to moja zmora, szczególnie na wiosnę i latem. Jeśli jesteś mamą chłopca to doskonale mnie rozumiesz zapewne. Chłopaki lubią grać w piłkę i aktywnie spędzać czas na powietrzu, co się wiąże z zajechanymi kolanami od trawy. Plamy z trawy to prawdziwa zmora wszystkich matek, ponieważ są wyjątkowo trudne do usunięcia. Przy starych plamach z trawy pomocny jest roztwór wody z amoniakiem, wystarczy przetrzeć i wyprać w pralce. Na lżejsze plamy pomocny może być lakier do włosów, spryskaj, odczekaj chwilę aż wyschnie i zetrzyj starą szczoteczką do zębów miejsce zaplamione. Cytryna, kwasek cytrynowy, płyn do mycia naczyń również mogą być pomocne.

  • Tłuste plamy

Na tłuste plamy najlepszy jest płyn do mycia naczyń, natrzyj porządnie tłustą plamę, następnie spłucz ciepłą wodą i do pralki.

  • Plamy z krwi

Jak wiadomo plamy z krwi nie należą do najłatwiejszych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania plam z krwi odwiedź przewodnik Jak usunąć plamę z krwi krok po kroku.

Jak widzisz z plamami można sobie radzić na różne sposoby

Pewnie nawet byś nie pomyślała, że pomocny może być lakier do włosów, proszek do pieczenia, czy sok z cytryny. Nasze babcie kiedyś miały sposoby na wszystko, natomiast w naszych czasach nie musimy uciekać się do starych indiańskich sposobów na wywabienie plam. Czasem wystarczy dobry proszek do prania, czy kapsułki i po sprawie.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta Sadowska

Oj tak, czasami to wielkie wyzwanie. Bardzo przydatny wpis.