Olejek herbaciany ma pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Jest pomocny w różnego rodzaju problemach dermatologicznych, ale nie tylko. Sprawdź, dlaczego warto stosować olejek z drzewa herbacianego!
Olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego cieszy się dużą popularnością. Ten wszechstronny preparat nie tylko łagodzi problemy skórne, ale także skutecznie leczy objawy przeziębienia i grypy. Poniżej znajdziesz ciekawe informacje związane z wykorzystaniem olejku herbacianego.
Czym jest olejek herbaciany?
Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest olejek z drzewa herbacianego (określany także jako olejek herbaciany lub Tea Tree Oil). Jest to ekstrakt z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), które rośnie w Australii. Olejek herbaciany charakteryzuje się jasnożółtym kolorem i silnym aromatem. Ma właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Może być stosowany na skórę, ale nie tylko. Bardzo często wykorzystuje się go także do aromaterapii.
Właściwości olejku herbacianego
Ekstrakt z drzewa herbacianego posiada wiele cennych właściwości, które pomagają nam walczyć z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jakie są właściwości olejka herbacianego? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych zastosowań tego cennego preparatu.
Leczenie grzybicy stóp i paznokci
Naturalny olejek z drzewa herbacianego to skuteczny środek na grzybicę stóp i paznokci. Zmienione chorobowo miejsca należy delikatnie przemywać wacikiem nasączonym olejkiem. Czynność najlepiej powtarzać 3 razy dziennie. Jeżeli olejek herbaciany spowoduje podrażnienie skóry, warto rozcieńczyć go ciepłą wodą i dopiero w takiej postaci przykładać do skóry.
Leczenie przeziębienia
Olejek z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwwirusowo, dzięki czemu jest pomocny w leczeniu przeziębienia i grypy. Jeśli chcesz skutecznie udrożnić nos oraz pozbyć się bólu gardła i kaszlu, warto zastosować inhalacje z olejku herbacianego. W tym celu wystarczy dodać kilka kropel olejku do gorącej wody i wdychać opary przez 5-10 minut.
Zwalczanie łupieżu
Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się łupieżu, olejek herbaciany może okazać się idealnym rozwiązaniem. Wystarczy wymieszać kilka kropel olejku z łyżką oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub oleju z pestek winogron. Powstały roztwór nałóż na skórę głowy i wmasuj okrężnymi ruchami. Pozostaw na co najmniej pół godziny, a następnie umyj głowę szamponem.
Pielęgnacja cery trądzikowej i tłustej
Olejek herbaciany działa antybakteryjnie, dlatego doskonale nadaje się do pielęgnacji zanieczyszczonej skóry. Warto nakładać go punktowo na wypryski, ale nie tylko. Kilka kropli olejku herbacianego można także dodać do kremu lub maseczki, aby wzmocnić ich działanie.
Wspomaganie leczenia łuszczycy
Olejek z drzewa herbacianego to świetnie rozwiązanie dla osób, które zmagają się z łuszczycą. Preparat skutecznie zapobiega zakażeniom, zmniejsza stany zapalne i sprawia, że suche plamy na ciele stają się mniej widoczne. Przyspiesza także proces gojenia się podrażnionej powierzchni skóry.
Zwalczanie nieświeżego oddechu
Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma działanie odświeżające oddech. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, warto przygotować płukankę z olejkiem herbacianym. Wystarczy zmieszać 3-5 kropel olejku z połową szklanki wody i płukać jamę ustną powstałym roztworem przez około 30 sekund.
Łagodzenie bólów mięśniowych
Olejek herbaciany to świetne lekarstwo na bóle mięśni. Jak go stosować, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych? W tym celu warto dodać kilkanaście kropel olejku do kąpieli (można także zmieszać olejek herbaciany z innymi olejkami).
Przeciwdziałanie nadmiernej potliwości
Ekstrakt z drzewa herbacianego ma właściwości ściągające, dzięki czemu może skutecznie poradzić sobie z nadmiernym poceniem. Aby zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu pod pachami, po kąpieli warto nałożyć dwie krople olejku herbacianego na skórę pod pachami (przed zastosowaniem dezodorantu).
Dezynfekcja rąk
Olejek herbaciany posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako płyn do dezynfekcji rąk. W połączeniu z wodą może stanowić świetną alternatywę dla mydła antybakteryjnego.
Przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego
Olejek herbaciany wykazuje wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Olejek z drzewa herbacianego nie powinien być używany przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci poniżej 6. roku życia. Szczególną ostrożność podczas spożywania olejku powinni zachować również alergicy oraz osoby, u których w przeszłości wystąpiła reakcja uczuleniowa na olejki eteryczne.
Olejek herbaciany – możliwe działania niepożądane
Olejek z drzewa herbacianego, podobnie jak inne olejki eteryczne, może powodować reakcje niepożądane. Należą do nich przede wszystkim podrażnienia skóry, które zdarzają się zwłaszcza u osób ze skłonnością do alergii. W przypadku płukania jamy ustnej olejkiem mogą wystąpić zaburzenia smaku.
Nie używałam nigdy takiego olejku. Ciekawe informacje.
Ja gdzieś tam widziałam na półce w sklepie, ale również nigdy nie używałam, także czas nadrobić zaległości 🙂