Przyczyny niepłodności u młodych osób

Materiał zewnętrzny
6 komentarzy

Niepłodność to złożony problem, który dotyczy każdego – nawet młodych osób. Przyczyn niepłodności jest wiele. Najczęściej jednak są to problemy hormonalne, schorzenia narządów rodnych lub słaba jakość nasienia. Ciągły stres, używki, zła dieta – to wszystko ma ogromne znaczenie dla przyszłych rodziców. W artykule opowiemy więcej o przyczynach niepłodności oraz pierwszych krokach w diagnostyce.

Jakie są przyczyny niepłodności u młodych kobiet?

W przypadku kobiet częstymi przyczynami niepłodności są: podwyższony poziom męskich hormonów, na przykład testosteronu należącego do grupy androgenów (hiperandrogenizm) lub endometrioza. To jednak nie wszystko. Dochodzą do tego również:  

  • nieregularne albo bezowulacyjne cykle;
  • zespół policystycznych jajników PCOS;
  • torbiele i guzy jajników;
  • zapalenie jajników i jajowodów prowadzące np. do niedrożności jajowodów;
  • nieprawidłowa budowa narządu rodnego np. liczne mięśniaki macicy, przegroda w jamie macicy;
  • inne zaburzenia hormonalne, np. podwyższony poziom prolaktyny, czyli hiperprolaktynemia;
  • przedwczesna niewydolność jajników.

Jeśli zauważyłaś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Zwłaszcza gdy przestałaś miesiączkować, miesiączki są bardzo rzadkie lub intensywne i towarzyszy im silny ból (cykle miesiączkowe trwają poniżej 21 dni lub powyżej 45 dni).

Jakie są przyczyny niepłodności u młodych mężczyzn?

Jest wiele przyczyn niepłodności u mężczyzn. Do tych głównych należą: przewlekłe przegrzewanie jąder, noszenie zbyt obcisłej bielizny, zaburzenia równowagi hormonalnej, żylaki powrózka nasiennego, infekcje cewki moczowej i gruczołu krokowego, a rzadziej dysfunkcje układu nerwowego czy psychicznego. Jeśli mężczyzna zauważa u siebie zaburzenia erekcji, spadek możliwości seksualnych, mniejszą objętość ejakulacji lub pieczenie przy oddawaniu moczu – powinien niezwłocznie skonsultować to ze specjalistą. Dotyczy to również bólu jąder, prostaty, a także bólu w trakcie lub po stosunku.

 Wcześniejsze rozpoznanie i diagnoza choroby może nie tylko wspomóc zapłodnienie, ale i uratować życie. Mowa na przykład o nowotworze prostaty lub jądra.

Jak zdiagnozować niepłodność?

Pierwszym krokiem do określenia niepłodności są badania diagnostyczne (zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet). Tylko dzięki temu można szybko podjąć właściwe leczenie. Pamiętaj, aby wybrać do tego dobrą klinikę, która spokojnie przeprowadzi cię przez cały proces badań niepłodności (testy laboratoryjne, badania i konsultacje). Na przykład w klinice InviMed diagnostyka dopasowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu wiadomo, że twoje zdrowie spoczywa w odpowiednich rękach. Jest to szczególnie ważne. Zwłaszcza gdy już od dłuższego czasu ty i twój partner staracie się o dziecko.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata

Niestety co raz więcej par zmaga się z tym problemem.

Słodko Słodka

Sama jestem po przejściach, więc doskonale rozumiem takie pary i to prawda jest ich coraz więcej, nawet patrząc po znajomych widzę ile par ma takie problemy. Nie mówi się o tym głośno, w Polsce to raczej temat tabu, ale problem jest.

Edyta

I jeszcze zachecam dziewczyny, zeby nie zwlekaly z odwiedzinami ginekologa. Przenoszone infekcje moge sie bardzo zle skonczyc. Dbajcie o siebie, ubierajcie sie cieplo, nie siedzcie na zimnym. Mowie jak stara babcia, ale to wazne 🙂

Słodko Słodka

To prawda, trzeba też dbać o zdrowie, mnie w tym roku czeka „przegląd” jak ja to mówię, czyli cytologia, a jeszcze w tym miesiącu usg piersi. Ja również mówię tak jak Ty, jeśli chodzi o te sprawy, jakie tam z nas stare baby.

Kasia

Współczuję młodym kobietom teraz. Nie mają lekkie życia, naprawdę