Zaburzenia osobowości to grupa zaburzeń psychicznych o długotrwałym charakterze. Prowadzą do dyskomfortu psychicznego osoby chorej, powiązane są z nieprawidłowymi zachowaniami, a także z trudnościami w kontrolowaniu emocji. Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń osobowości jest zaburzenie z pogranicza, określane jako borderline.
Zaburzenie osobowości z pogranicza – charakterystyka
Zaburzenie osobowości typu borderline może dotyczyć około 2% całej populacji, natomiast nawet 60% pacjentów wymaga leczenia szpitalnego. Przyjmuje się, że 75% chorych stanowią kobiety. Nie do końca jest to tożsame z rzeczywistością, ponieważ współcześnie stale wzrasta liczba zdiagnozowanego zaburzenia borderline wśród płci męskiej. Warto wspomnieć, że mężczyźni obawiają się wizyty u specjalisty ze względu na to, że leczenie psychiatryczne nadal należy do społecznego tematu tabu. Często również stawiane są diagnozy innych rodzajów zaburzeń osobowości z pominięciem współwystępującego borderline.
Osobowość z pogranicza cechuje płynna struktura. Oznacza to, że w danej sytuacji część osobowości zaczyna w całości kontrolować zachowania osoby chorej. Dochodzi wtedy do nagłych wahań emocjonalnych, wybuchów złości, przemocy oraz do impulsywnych zachowań.
Jak zachowuje się osoba z borderline?
Osoby borykające się z zaburzeniem osobowości typu borderline zazwyczaj charakteryzują się dobrym przystosowaniem społecznym. Są w stanie rozwijać nowe relacje i przyjaźnie. Często jednak brak kontroli nad zachowaniami oraz niestabilność emocjonalna sprawiają, że osoba borderline wywołuje konflikty z bliskim otoczeniem. Jednocześnie odczuwa potrzebę nieustannego bycia wśród ludzi, ponieważ nie akceptuje samotności.
Choremu towarzyszy również silny lęk przed odrzuceniem, który uniemożliwia zbudowanie stałego związku. W momencie, gdy pojawia się ryzyko zakończenia relacji, osoba borderline może zastosować szantaż emocjonalny – „zabiję się, jeżeli mnie zostawisz”.
Człowiek z borderline przeżywa tzw. poczucie wewnętrznej pustki, które może doprowadzić do rozwoju zaburzeń nastroju. Wykazuje duże skłonności do zachowań impulsywnych, autodestrukcyjnych oraz uzależnień.
Osoba borykająca się z zaburzeniem osobowości może uciekać w wyimaginowany świat, ponieważ czuje się tam bezpieczna. Chory może zaniżać swoją samoocenę i poczucie własnej wartości.
Wynika to z tego, że towarzyszy mu poczucie winy powiązane z brakiem kontroli nad zachowaniami, słowami, emocjami. W wielu przypadkach osoba borderline mogłaby osiągać np. duże sukcesy zawodowe. Jednak najczęściej przemawia przez nią brak chęci i motywacji oraz brak wiary w siebie. Przez to też życiowe osiągnięcia się zdecydowanie mniejsze niż istniejące możliwości.
Jak zdiagnozować zaburzenie osobowości z pogranicza?
Diagnozą zaburzeń osobowości zajmuje się psychiatra lub psycholog. Osobowość borderline stwierdzana jest na podstawie obserwacji i wywiadu z pacjentem oraz po przeprowadzeniu testów osobowościowych. Specjaliści opierają się także na klasyfikacjach, które opisują cechy i zachowania charakterystyczne dla tego zaburzenia. Kryteria diagnostyczne zawarte są w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 oraz w Kryteriach Diagnostycznych Problemów Psychicznych DSM-5.
Poniżej prezentujemy cechy osobowości z pogranicza zawarte w wymienionych kryteriach diagnostycznych.
Charakterystyczne cechy osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline:
- duże ryzyko zachowań autodestrukcyjnych,
- zachowania impulsywne w zakresie: nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych, hazardu, zakupów i wydawania pieniędzy,
- niestabilne reakcje emocjonalne i silne wahania nastrojów,
- towarzyszące poczucie wewnętrznej pustki,
- silny lęk przed porzuceniem,
- odbieranie siebie jako złej osoby,
- budowanie intensywnych i nietrwałych relacji z innymi ludźmi,
- równoczesne idealizowanie i pozbawianie wartości osób z najbliższego otoczenia,
- zaburzenia tożsamości,
- problemy z koncentracją, mała wydajność w pracy lub w szkole,
- obecność przemijających wyobrażeń paranoidalnych,
- skrajne reakcje na stres,
- duże skłonności do kłótni i konfliktów,
- zachowania przemocowe (przemoc psychiczna i przemoc fizyczna),
- zmiany w identyfikacji seksualnej oraz we własnym systemie wartości,
- uciekanie w wyimaginowany świat,
- depersonalizacje – wrażenie funkcjonowania poza własnym ciałem.
bardzo ciekawy temat
Czasem mamy do czynienia z takimi osobami, oczywiście nie do nas należy diagnoza, ale zawsze warto wiedzieć więcej.
To prawda, że osoby o zaburzeniach osobowości z pogranicza wykazują większe prawdopodobieństwo popadnięcia w uzależnienie. Niestety osoby z BPD często borykają się z niestabilnymi emocjami i impulsywnością, co może prowadzić do używania substancji jako sposobu na radzenie sobie z trudnymi emocjami lub natychmiastowymi potrzebami. 🙁