Jak zrobić aromatyczną kawę i jak podawać ją gościom?

Materiał zewnętrzny
8 komentarzy

Kiedy robisz sobie kawę rano, twoja rutyna jest dość prosta. Jednak kawa to nie tylko napój, który możemy wypić na rozbudzenie czy z nawyku o poranku. Kawa na dobre wpisała się w nasze życie towarzyskie, dlatego często pojawia się ona wśród spotkań z gośćmi. Podawanie jej innym to jednak zupełnie inna historia niż parzenie jej dla siebie i wiąże się z kilkoma dodatkowymi elementami do zapamiętania. Jak przyrządzić kawę, by efektownie podać ją gościom?

Skąd wzięła się kawa?

Pierwszy butik kawowy został otwarty w Wenecji w 1640 roku i od samego początku zdobył uznanie wśród arystokratów, by następnie w ciągu dekad stać się popularnym w domach napojem. Wyróżnia się trzy główne rodzaje kawy: robusta, arabica i mieszanka ziaren, by tworzyć całkowicie nowe aromaty i smaki. Stopień zmielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak, dlatego warto dobrać stopień zmielenia do własnych upodobań. Drobne zmielenie wydobędzie więcej aromatu i smaku, jednak spowoduje większą gorycz, z kolei grubsze ziarna łagodzą smak kawy.

Jaka jest odpowiednia metoda parzenia kawy?

Bazą dobrej i aromatycznej kawy jest jej wysoka jakość. Do wyboru jest kawa rozpuszczalna, mielona i palone ziarna. Najlepszą opcją będzie zakup całych ziaren, a następnie samodzielne ich zmielenie – oczywiście całość jest bardziej czasochłonna, jednak zaowocuje doskonałym smakiem kawy. Zaparz kawę w ekspresie lub w Chemexie, co jest dobrym wyborem, gdy chcesz zaparzyć gościom kawę na ich oczach. Zdecydowana większość kaw w swojej podstawie posiada espresso, a z jego wykorzystaniem można wykonać wiele różnych kombinacji jak np. cappuccino, ristretto, flat white czy też latte. Pamiętaj też, że gorąca kawa nie jest jedyną opcją. W cieplejsze dni łatwiej przygotować kawę mrożoną, która poza tym, że da uczucie schłodzenia, to jest możliwa do przygotowania wcześniej i przechowywania zimnego naparu w lodówce.

Mleko? Śmietanka? Miej pod ręką odpowiednie dodatki

Jesteś zwolennikiem czarnej kawy? Pamiętaj, że inni wcale nie muszą, dlatego zawsze warto pod ręką mieć cukier i śmietankę lub mleko. Warto zadbać o aspekt wizualny podania, mleko w kartonie i cukier z opakowania to średnio atrakcyjne rozwiązania. Przepiękne dzbanuszki do mleka posiada marka Green Gate, a ich minimalistyczny wygląd z pewnością wpasuje się do większości wnętrz. Spień mleko za pomocą spieniarki, przesyp cukier do gustownej cukiernicy i bądź przygotowany do właściwego podania nie tylko kawy, ale i wszelkich dodatków.

Jaka powinna być filiżanka?

Oczywiście, liczy się zawartość filiżanki, jednak samo naczynie może mieć kluczowe znaczenie w przypadku perfekcyjnie podanej kawy. Jaka powinna być idealna filiżanka? Najlepiej, gdy będzie mieć kształt ściętego stożka, zaokrąglonego od wewnątrz z solidną podstawą w kształcie jajka. Warto zwrócić uwagę również na cienką krawędź, która gwarantuje przyjemne doznania podczas picia oraz uchwyt kubka – powinien być odporny na ocieplanie się i wykonany tak, by wygodnie trzymać go dwoma palcami. Najlepsze filiżanki to te wykonane z porcelany, czyli wyjątkowo odpornego materiału, idealnie utrzymującego odpowiednią temperaturę, a dzięki białemu wnętrzu naczynia, wzmocnią się kolory i refleksy kawy. Bogatą kolekcję wysokiej jakości filiżanek ma w swoim asortymencie sklep z porcelaną Home & Passion, gdzie znajdziesz filiżanki do espresso, ale i inne oryginalne dodatki do serwowania kawy.

Mamy nadzieję, że podawanie kawy gościom będzie teraz dla Ciebie łatwiejsze. W końcu nie ma nic lepszego niż filiżanka dobrej i aromatycznej kawy w towarzystwie przyjaciół.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika

Mam słabość do pięknej porcelany. Kawa, czy herbata ładnie podana lepiej smakuje 🙂

Kawa wypita w pięknej filiźance to na pewno przyjemność. Lubię ładne filiżanki i kubki.

Wioleta Sadowska

Dobra kawa w pięknej filiżance i jestem w niebie 🙂

Urocznica

Najbardziej lubię kawę z mlekiem, oczywiście w ładnej filiżance. Mam kilka ulubionych. 😉

Słodko Słodka

My kobiety lubimy filiżanki 😍ja to bardziej kubkowa jestem, ale też mam parę filiżanek, czasem piję w nich niedzielną kawę 🙂😘