Każdy człowiek powinien zdrowo się odżywiać. Jednocześnie dieta w przypadku osób w różnym wieku może nieco się różnić. Dziś zastanowimy się, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta 20, 30, 40 czy 50-latków. Czym dokładnie się różni?
Dieta 20-latków – zdrowo, ale na luzie
Każdy wiek ma swoje prawa, ale jednocześnie ma też swoje zalety. Mając 20 lat, zazwyczaj nie ma się zupełnie pieniędzy, szczególnie gdy się studiuje. Za to ma się też stosunkowo szybką przemianę materii, która sprawia, że choć często człowiek pozwala sobie na błędy żywieniowe, to konsekwencje tego są małe bądź też rzadkie. Mając 20 lat, często jada się jedzenie śmieciowe, ale i człowiek objada się wieczorami, ale na wadze tego nie widać. W dużej mierze wynika to właśnie z relatywnie szybkiej przemiany materii, którą ma się w tym wieku. Oczywiście, gdy się przegnie to rzecz jasna kilogramy przybędą, ale nieregularne jedzenie, objadanie się czy fast food od czasu do czasu raczej nie zaszkodzą. Swoją drogą przeważnie w wieku 20 czy nieco ponad 20 lat często w przerwach od nauki wraca się do rodziców, którzy podają już obłędnie smaczne, ale i zdrowe jedzenie. Zatem można dojść do wniosku, że dieta 20-latków powinna być zdrowa, ale nawet popełniane błędy nie wpłyną specjalnie na zwiększenie wagi. W końcu w weekend to się wytańczy.
Dieta 30-latków – pierwsze problemy
Bywa tak, że mają 20 czy nieco ponad 20 lat człowiek może jeść niemal wszystko i nie odczuwa problemów trawiennych czy też nie tyje. Ale wszystko się zmienia i kończąc 30 lat można naprawdę się zdziwić, jak metabolizm może się zmienić. Jednocześnie trzeba zacząć uważać na to, co się je. Nadal nie należy zmniejszać bilansu kalorycznego, ale jednak jadać tylko zdrowe, lekkostrawne dania, najwyższej jakości. Dzięki temu można nadal utrzymać sylwetkę taką jak w wieku 20 lat. W wieku 30 lat metabolizm rzeczywiście zwalnia, może nie jakoś szczególnie mocno, ale różnice szybko można poczuć i zauważyć. Człowiek nie może już pozwolić sobie na odstępstwa od normy. W takim wieku robi też karierę i często musi naprawdę ciężko pracować, a stres i zmęczenie nie wpływają dobrze na wagę, ale i samopoczucie. Do tego można się spodziewać, że zjedzenie kebaba będzie odczuwalne przez kilka dni. Zasadniczo mając 30 lat, człowiek jest już bardziej ustawiony finansowo, a dzięki temu nie musi odżywiać się najtańszymi produktami, niczym w życiu studenckim. Zatem nie mając czasu na gotowanie można zawsze wybrać catering dietetyczny. Gwarantujemy, że dania są nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe, właściwie zbilansowane i lekkostrawne. Czy można chcieć więcej? Jasne, że tak, bo catering dietetyczny może być dostarczany w wybrane przez Was miejsce.
Dieta 40-latków – jak zdrowo jeść?
Także w przypadku 40-latków catering dietetyczny będzie dobrym wyborem, szczególnie, gdy pracuje się dużo. Jeżeli sądzicie, że metabolizm zmienia się w wieku 30-lat bardzo, to różnica w wieku 40 lat jest jeszcze bardziej odczuwalna. W tym wieku nie można pozwolić sobie już na żadne odstępstwa od normy i należy odżywiać się zdrowo, regularnie i w żadnym przypadku nie można jadać fast foodów, bo wywołują bóle żołądka, ale też dodatkowe kilogramy bardzo szybko pojawią się na wadze. Oczywiście to nadal nie koniec zmian jakie należy wprowadzić do swojego życia, bo dodatkowo musicie już wprowadzić profilaktykę. A mianowicie po 40 roku życia zdecydowanie częściej choruje się na choroby serca czy też nadciśnienie. Z diety należy więc wyeliminować sól, do tego konieczne jest wprowadzenie dużej ilości warzyw. Przyda się też zwiększenie ilości błonnika.
Dieta 50-latków, czyli coraz więcej wyrzeczeń
Cóż, kończąc 50 lat trzeba liczyć się z tym, że dieta zmienia się jeszcze bardziej i zwyczajnie nie można już sobie pozwolić nawet na okazjonalne jedzenie śmieciowe. Jednocześnie trzeba zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o około 200 bądź 300. Trzeba jeszcze zadbać o nawadnianie się. Po 50 roku życia nie tylko ryzyko wielu chorób wzrasta, ale też zdecydowanie łatwiej się odwodnić. Również w tym wieku należy zwiększyć ilość spożywanego błonnika i pamiętać o tym, jak ważny jest regularny ruch. W diecie nie może zabraknąć większej ilości białka i nie koniecznie musi być pochodzenia zwierzęcego, bo białko roślinne również jest dobrze przyswajalne.