Kuszący zapach maślanych bułeczek? Batonik pachnący jak świeżo zaparzona kawa? A może aromatyczne kabanosy, które aż chce się ugryźć, żeby poczuć soczysty smak mięsa? Za te wszystkie doznania odpowiadają aromaty spożywcze, które są powszechnie stosowane w produkcji żywności.
Jakie są rodzaje aromatów i czy są bezpieczne dla zdrowia?
Jak zapachy na nas wpływają?
Zmysł węchu jest wyjątkowo silny. Zapachy, które odczuwamy wpływają też na percepcję smaku. Wie o tym każdy, kto skosztował swojej ulubionej potrawy, mając akurat katar. Gdy zniwelujemy doznania węchowe, nawet najsmaczniejsze jedzenie wydaje się mdłe i mało wyraziste.
Zapachy mają też ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zachowania i decyzje konsumenckie. To nie przypadek, że w supermarketach tak silny jest aromat świeżo wypiekanego chleba, nawet jeśli w danym sklepie jest sprzedawane wyłącznie paczkowane pieczywo. Klienci mają wrażenie, że za chwilę sięgną po chrupiącą, gorącą bułeczkę, szybciej zaczynają też odczuwać głód.
Agenci nieruchomości są uczeni, by przed prezentacją mieszkania, zmielić i zaparzyć kawę – jej aromat sprawia, że lokal wydaje się emanować domową atmosferą i zaczyna kojarzyć się z relaksem. Podobną rolę odgrywa zapach świeżego prania w sklepach odzieżowych czy aromat naturalnej skóry w lobby eleganckiego hotelu.
Moc zapachów jest również wykorzystywana w aromaterapii. Wdychanie aromatu lawendy zaleca się osobom, które odczuwają silny stres i mają trudności z zasypianiem.
Mięta natomiast poprawia wydolność organizmu i sprzyja koncentracji. Na samopoczucie korzystnie wpływają też zapachy cytrusowe. W dobry nastrój wprawiają nas również słodkie aromaty czekolady czy wanilii, które kojarzą się z łakociami.
Zobacz także: Rodzaje i zastosowanie aromatów spożywczych
Aromaty naturalne i syntetyczne – różnice
Aromaty spożywcze dzielą się na naturalne oraz syntetyczne. Aromaty naturalne to substancje, które naturalnie występują w przyrodzie i są zidentyfikowane. Pozyskuje się je z naturalnych surowców.
Aromaty syntetyczne to substancje chemiczne, które od początku do końca tworzone są w laboratorium. Nie oznacza to, że aromaty naturalne są bezpieczniejsze od syntetycznych.
Wszystkie dopuszczone do użytku i zarejestrowane substancje są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia.
Jak powstają naturalne substancje aromatyczne?
Naturalne aromaty pozyskuje się metodami biotechnologicznymi i fizykochemicznymi. Aby aromat mógł być opisany jako naturalny, musi przynajmniej w 95% pochodzić z naturalnego surowca.
Co ważne, nie musi to być ten surowiec, z którym naturalnie kojarzy się dany zapach. Na przykład naturalny aromat waniliowy może pochodzić z wanilii, ale też z otrąb ryżowych. Zawarty w nich kwas ferulowy przekształca się w wanilinę w wyniku działania mikroorganizmów. Nadal jednak jest to dokładnie ta sama naturalna substancja.
W zależności od tego, jakie technologie zostaną zastosowane, aromat ma postać proszku lub substancji płynnej.
Czy naturalne aromaty są zdrowe?
Aromaty naturalne są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pod warunkiem, że są stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedniej ilości. Należy pamiętać, że nie są one przeznaczone do bezpośredniego spożywania. Mogą być jedynie dodawane do produktów.
Co więcej, stosowanie aromatów może mieć wręcz pozytywny wpływ na prozdrowotne właściwości produktów. Na przykład zastosowanie aromatu dymu wędzarniczego pozwala na wyprodukowanie wędlin czy serów o bardzo intensywnych walorach smakowych, a jednocześnie dużo zdrowszych niż gdybyśmy chcieli uzyskać identyczny efekt bez tego dodatku.
Należy też podkreślić, że wszystkie aromaty spożywcze dopuszczone do użytku są przebadane i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Istotne jest jednak, by wybierać aromaty wysokiej jakości. Wówczas będą nie tylko zdrowe, ale też zagwarantują wyjątkowy smak i zapach produktu.
W sklepie internetowym GBD Aromaty (gbd.pl) znajdziesz substancje do aromatyzowania produktów spożywczych od wiodących światowych producentów. To szeroka oferta zarówno naturalnych, jak i syntetycznych aromatów spożywczych cieszących się uznaniem producentów żywności.
Nie wiedziałam, że dzielą się na takie rodzaje. Ciekawy artykuł.
Człowiek się uczy całe życie 🙂
Bardzo przydatny artykuł.
Dziękuje ślicznie 🙂 Pozdrawiam