Odchudzanie – To tylko dieta, czy zmiana stylu życia?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Odchudzanie przez wielu błędnie kojarzone jest z restrykcyjna dietą, po której możemy wrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Oczywiście niskokaloryczna dieta pozwoli nam szybko zgubić kilka kilogramów, jednak oprócz tłuszczu spalimy także mięśnie.

Wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo restrykcyjne diety prowadzą do efektu jojo. Efekt jojo to szybki powrót do wagi sprzed diety, po jej zakończeniu. Warto odpowiednio zaplanować proces odchudzania, żeby tego uniknąć.

Odchudzanie – dieta czy zmiana stylu życia?

Odchudzanie to nie tylko dieta, ale również regularna aktywność fizyczna. Żeby utrzymać wypracowane efekty, musimy kontynuować zdrowe odżywianie po zakończeniu diety redukcyjnej.

Dodatkowo również kiedy osiągniemy wymarzoną sylwetkę musimy dalej ćwiczyć. W przeciwnym wypadku ilość tkanki mięśniowej będzie się zmniejszać, co spowolni metabolizm i spowoduje przybieranie tłuszczu.

Właśnie dlatego powinniśmy postrzegać odchudzanie nie jako chwilową dietę, ale jako zmianę stylu życia. Bycie fit niesie za sobą nie tylko lepszy wygląd ciała, ale również poprawia stan naszego zdrowia.

Jak powinno wyglądać odchudzanie?

W odchudzaniu ważny jest deficyt kaloryczny. Na początku musimy obliczyć nasze zapotrzebowanie na kalorie. Następnie od otrzymanej wartości odejmujemy 20-3%. Im więcej tkanki tłuszczowej mamy tym deficyt może być większy. Przykładowy dostępny kalkulator BMR: https://doktorfit.edu.pl/kalkulator-bmr/

W początkowym etapie redukcji możemy gubić nawet 2 kilogramy tygodniowo. Jest to normalny proces, zwłaszcza wśród osób początkujących.

Z czasem jednak tempo odchudzania zwolni do 0,5-1 kg tygodniowo. Spalanie tłuszczu w takim tempie pozwala nam uniknąć efektu jojo. W diecie warto ograniczyć słodycze i słodkie napoje. Zamiast tego lepiej sięgnąć po owoce i warzywa.

Owoce co prawda zawierają fruktozę, czyli cukier prosty, ale oprócz tego mają sporo błonnika. Błonnik z kolei spowalnia proces wchłaniania cukrów prostych. Dodatkowo owoce mają wiele cennych witamin i minerałów. Zamiast słodkich napojów zdecydowanie lepiej wybrać soki świeżo wyciskane. Fast-foody również powinniśmy ograniczyć.

Zawierają one dużo kalorii w małej porcji. Zamiast tego lepiej przygotować w domu fit posiłki. W internecie znajdziemy wiele przepisów na zdrowsze wersje wielu potraw. Białko jest niezbędnym elementem w procesie kształtowania sylwetki. Dziennie powinniśmy spożywać około 2 g białka na każdy kilogram docelowej masy ciała.

Oprócz diety w procesie kształtowania sylwetki ważny jest trening. Wiele odchudzających się osób wykonuje wyłącznie ćwiczenia cardio lub interwały. Oczywiście pomoże nam to spalić więcej kalorii w ciągu dnia, jednak nie możemy zapominać o treningu siłowym. Trening siłowy dostarcza naszym mięśniom bodźca do wzrostu.

Pamiętajmy też, że im większa ilość tkanki mięśniowej, tym więcej energii zużywamy podczas wykonywania codziennych czynności. Zatem kiedy zyskamy tkankę mięśniową, będziemy mogli sobie pozwolić na spożywanie większej ilości kalorii bez obawy o to, że przytyjemy.

Wykonywanie cardio lub interwałów może poprawić naszą kondycję. Jeśli trening ten wykonamy na świeżym powietrzu, to dodatkowo dotlenimy organizm. Oprócz tego aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia odporność organizmu.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Misiu

Wszystko to prawda tylko teraz trudno. W zasadzie winimy siebie, że brak czasu albo buty niewygodne a dzisiaj? To nie nasza wina.