Czego potrzebujesz do wyrobu domowych wędlin?

Materiał zewnętrzny
10 komentarzy

Obecne czasy to zdecydowany ukłon w stronę zdrowia! Nigdy wcześniej nie przykuwano tak wielkiej wagi do zdrowego trybu życia i sprawdzania składów produktów spożywanych codziennie. Wielu Polaków było zaskoczonych, co kryje się w składzie pseudo swojskiej kiełbasy lub pachnącej polędwiczki. Jak nie dać się oszukać?

Najlepszą opcją jest domowe przygotowywanie potraw oraz produktów takich jak dżemy, kompoty, wędliny czy nawet chleb. Wśród konsumentów krąży złudne przekonanie, że nie poradzą sobie w produkcji własnych wyborów, uznaje się je za ciężkie do przyrządzenia i skomplikowane w świecie amatorskiej kuchni. Przekonujemy, że nie ma w tym nic strasznego, a nasz artykuł o potrzebnych składnikach i narzędziach pomoże Ci przygotować się do wyrobu domowych wędlin. Zapraszamy do lektury!

Aromatyczne przyprawy do wędlin

Nie wiesz jakich przypraw użyć, a co gorsza w jakich ilościach i proporcjach? Z pomocą przychodzi między innymi strona Domowa Spiżarnia, która w swojej ofercie posiada już specjalnie przyrządzone mieszanki przypraw dedykowaną do konkretnych wyrobów. Przygotowane zestawienia przypraw są dobrane z myślą o zachowaniu tradycyjnego smaku, wydobyciu z mięs ich aromatu i zapewnieniu niezwykłych doznać smakowych. W Domowej Spiżarni znajdziesz przyprawy dedykowane wiejskiej kaszance, białej kiełbasie, szynce czy kruchej swojskiej kiełbasie. Dla amatorów aktywnej turystyki przygotowana jest receptura przypraw o nazwie aromat konserwowy, która nadaje wyjątkowy smak i zapach konserw.

Skoro mamy już przyprawy to co dalej? Następnym krokiem jest przygotowanie dodatków. Jak wiemy, niektóre wyroby są wzbogacane o kasze oraz solę, które nadają odpowiedniej konsystencji i smaku. Do wyrobu wędlin przyda się więc kasza gryczana, jęczmienna oraz kasza manna, a wśród innych składników niezbędna będzie sól do peklowania oraz saletra potasowa – wszystkie składniki również dostępne są na stronie Domowa Spiżarnia.

Naturalne jelita do produkcji kiełbas

W momencie, gdy mięso oraz dodatki zostały już odpowiednio przygotowane, nadszedł czas na nadawanie odpowiedniego kształtu wyrobom. Świetnie sprawdzą się do tego naturalne jelita wieprzowe, wołowe i baranie. Przy produkcji kiełbas, kabanosów lub parówek niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości, elastycznych jelit. Porównując dostępne na rynku produkty, musimy ponownie zwrócić uwagę na sklep masarski Domowa Spiżarnia, która w swojej ofercie posiada zasolone jelita w wielu kalibrach.

Wędzić, gotować czy piec? Jak obrobić przygotowane mięso?

Tradycyjną formą przygotowania wędlin jest, jak nazwa skazuje wędzenie. Przy jednorazowej przygodzie z domowymi wyrobami, inwestycja w wędzarnie i przybory może wydawać się nieopłacalna, jednak proszę nam wierzyć, że nie będzie to jednorazowe! Przygotowanie pachnących, smacznych potraw na bazie domowych produktów wciąga na lata. Do procesu wędzenia przyda nam się przyrząd główny, czyli wędzarnia, do zawieszenia mięs potrzebny jest hak, a dla podbicia smaku opalonego drewna potrzebne są zrębki wędzarnicze lub generator dymu. Zwróćmy teraz uwagę na proces pieczenia, do którego przydają się garnki rzymskie. Wewnątrz nich dochodzi do procesu gotowania się mięsa we własnych sokach, co nadaje mięsu wyjątkowej soczystości, tak pożądanej w szynkach. Zostaje nam jeszcze możliwość ugotowania kiełbasy, wędliny lub rolady w szynkowarze, dzięki niemu mięso staję się delikatniejsze, soczyste i nabiera określonego kształtu. Rzeczą, która wyróżnia szynkowar, jest możliwość wykonania potrawek, konserw czy szynek, co nie jest możliwe w innych przypadkach. Przybory do wędzenia, garnki rzymskie oraz szynkowary dostaną Państwo na stronie Domowej Spiżarni – najlepiej wyposażonego sklepu z artykułami do domowych wyrobów.

Zobacz również

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda

Bardzo przydatne informacje, pamiętam jak w latach 80-tych XX wieku mój tata robił w domu wędliny, bo w sklepach wszystkiego brakowało 🙂

Wioleta Sadowska

Mój teściu robi takie domowe wędliny. Ja się za to nie zabieram.

Monika

Przyznaję, że nigdy nie robiłam domowych wędlin. Wokół nas tyle chemii, że może warto spróbować zrobić takie domowe mięsko.

MyśliPotarganej.pl

Domowe wędliny najlepsze. nie psują się tak szybko i wiesz, co jesz

To prawda, latem to mało robię takich domowych wędlin, ale na jesieni i zimową porą nadrabiam zawsze 🙂

Zrzucbrzuch

Domowe wędlinki to podstawa. Ja zawsze robię na święta kiełbasę i potem jest wielkie wędzenie.