Robiłam w tym sezonie jesiennym już zupę krem z dyni, więc teraz przyszedł czas na coś słodkiego, czyli sernik z dodatkiem puree z dyni. Sernik wyszedł smaczny, nie za słodki, aczkolwiek osobiście wolę tradycyjne serniki… Zjedliśmy ze smakiem, dość szybko zniknął, także śmiało mogę Wam polecić ten przepis. Puree z dyni jeśli wyjdzie mi więcej pakuje w woreczki i mrożę, a gdy nas najdzie ochota to robię bułeczki dyniowe. Jeśli lubisz wypiekać domowe pieczywo w sezonie jesienno – zimowym tak jak ja to koniecznie wpadnij na bułeczki dyniowe.
Składniki:
Tortownica 24 cm
Spód:
- 200 g kakaowych herbatników
- 100 g gorzkiej czekolady
- 100 g masła
Masa serowa:
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 500 g puree z dyni
- 150 g cukru
- cukier waniliowy
- 1 łyżeczka przyprawy do pierników
- 2 budynie waniliowe
- 6 jajek
Dodatkowo:
- wierzch można polać swoją ulubioną polewą, u mnie czekolada z kremówką, świetnie też się sprawdzi masa krówkowa
Przygotowanie:
- Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia na całości. Do blendera wrzucić herbatniki i kosteczki czekolady, użyłam pół na pół czekoladę gorzką z mleczną. Rozdrobnić za pomocą blendera ciasteczka z czekoladą na proszek, następnie wlać roztopione, letnie masło i wymieszać do jednolitej masy. Wyłożyć na dno tortownicy równomiernie i przyklepać łyżką lub ręką.
- Dynie umyć, osuszyć, przekroić na pół, wydrążyć pestki, następnie pokroić na kawałki i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć dynie folią aluminiową i piec ok. godz. w temp 180 C. Po wystudzeniu obrać ze skórki i przy pomocy blendera rozdrobnić na jednolitą masę. Tak przygotowane puree możesz trzymać w lodówce do 5 dni, lub możesz włożyć w mniejsze pojemniki lub woreczki i zamrozić. Ja używam takie puree np. do wypieku bułeczek dyniowych.
- Do misy wrzucić twaróg i puree z dyni, wsypać cukry, przyprawę do piernika, proszek budyniowy, oraz wbić jajka. Wymieszać krótko tylko do połączenia się wszystkich składników i wylać masę do tortownicy na przygotowany spód ciasteczkowo – czekoladowy.
- Wstawić tortownicę do piekarnika nagrzanego na 160 C ( góra -dół, bez termoobiegu ) i piec w tej temp. przez 1 godz. i 45 min. Po upieczeniu uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić tak sernik na pół godz. następnie wyjąć na blat. Gdy całkowicie ostygnie przygotować ulubioną polewę i wstawić na noc do lodówki.
W Waszym wykonaniu:
- Jacek B. Myszkowki brawo 🙂 Dziękuje za piękne zdjęcie 🙂
Wygląda super 😍
Dziękuje 🙂
Cudowny serniczek! Jaki kremowy 🙂
Dziękuje Kochana 🙂
już od dawna mam chęć na taki sernik, muszę wreszcie zrobic
Pierwszy raz piekłam sernik z dodatkiem dyni, smaczny, polecam 🙂
Sernik dyniowy? Pierwszy raz słyszę! Jestem niesamowicie ciekawa jak smakuje 🙂
Pierwszy raz taki piekłam, musiałam zakombinować 🙂
Uwielbiam dynię pod każdą postacią, a zwłaszcza w wypiekach! Koniecznie muszę przygotować Twój serniczek!
Z dynią zaprzyjaźniam się od niedawna, ale co roku coraz bardziej mi pasuje 😉
Wygląda obłędnie, kiedyś coś podobnego jadłam, ale z marchewką. Z chęcią przetestuję 🙂
Smaczny jest taki serniczek 🙂
Mam dynię! Już wiem co z nią zrobię 😉
Polecam 🙂